تهیه مسکن

هموطنان عزیز مهمترین تصمیمی که شما باید در ابتدای راه سفرتان بگیرید چگونگی تهیه مسکن برای اقامت نه چندان کوتاهتان است. امیدواریم بتوانیم کمک کوچکی در این راستا به شما گرامیان کنیم.

این گروه در ابتدا با هدف کنار گذاشتن واسطه های مسکن و آماده کردن شرایطی برای جلوگیری از ضررهای مالی و روحی که نصیب بسیاری از هموطنانمان در گدشته شده بود، آماده شد. امّا در ادامه راه متوجه شدیم که کنار گذاشتن واسطه ها چندان هم ساده نیست و نیاز به کار جمعی، سازمانی و یا ملّی دارد که از عهده ما خارج است. امّا با توجه به تجربیات خود و سایر دوستان برترین راهکار را به شما توصیه می کنیم. باشد تا بتوانید بهترین تصمیمتان را بگیرید.

دوستان عزیز هنگام کرایه مسکن در وین خانه های ایران را فراموش کنید، زیرا معمولاً خانه ها در اروپا شبیه به خانه های ایران نیستند و آنهایی که هستند، قیمت بالایی دارند.

اجازه بدهید تا موضوع را بازتر کنیم، شماره تلفن هایی در ایران در دسترس شما میباشد که برای افرادی که واسطه اجاره مسکن در وین هستند میباشد. شما  با آنها تماس گرفته و تاریخ ورودتان به وین را به آنها اطلاع می دهید و طبق قرار واسطه به استقبال شما در فرودگاه آمده و شما را با وسایلتان به خانه ای که برایتان در نظر گرفته می برد، بعضی از آنها بیشتر از یک خانه به شما نشان می دهند و شما مجبورید به دلیل خستگی از سفر طولانی خود از ایران، همراه داشتن بار، ترس از پیدا نکردن مسکن  و تنهایی، ندانستن زبان و غیره یکی از خانه ها را انتخاب کرده و زیر بار قراردادی (که فارسی و معمولاً یک برگ و بی اعتبار است) میروید با قرار یک برج دلالی(کمیسیون)، یک برج پول پیش و یک برج کرایه (در وین کرایه اول ماه گرفته میشود نه آخر ماه)، که بسته به منزلی که انتخاب کرده اید در صورت اینکه بیش از یک نفر باشید این مبلغ حداقل 1500 یورو می باشد که در همان روز اول و یا نهایتاً تا چند روز آینده باید به واسطه بپردازید. حال شما یا باید در این چند ماه حضورتان با این شرایط نا به هنجار (خانه ای که لیاقت حضور شما را ندارد) بسازید و یا پس از مدّتی به خانه های بهتر نقل مکان کرده و ضررهای مالی بپردازید. گاهی هم به دلایلی برای مثال پس ندادن پول پیش شما با واسطه های مربوطه درگیر شده و به لحاظ روحی نیز تا مدّتی متاثر خواهید شد.

توصیه گروه ما این است کها شما با تماس با هتل ها و رزرو کردن جا و گرفتن آدرس آنها، پس از ورود به وین با تاکسی های فرودگاه(که هزینه ارزان تر یا برابر نسبت به مبلغی که واسطه از شما میگیرند دارند) به این هتل ها میروید و پس از رفع خستگی و قراردادن بار و خانواده خود در مکانی راحت و امن با آسودگی خاطر به دنبال خانه مورد نظرتان بروید. این بار شما به همان واسطه زنگ میزنید ولی دیگر مجبور نیستید که حتماً هر خانه ای که به شما نشان داده شده را کرایه کنید و میتوانید با واسطه های بیشتری ملاقات کرده و خانه های بیشتر و بهتری ببینید، تجربه نشان می دهد در این شرایط واسطه ها هم خانه های بهترشان را به شما پیشنهاد می کنند و هم تخفیف می دهند چون شما دیگر در چنگ آنها نیستید.

ممکن است شما مجبور باشید برای 2 یا 3 شب 150 تا 200 یورو برای هتل آپارتمان بپردازید ولی در عوض از ضررهای بزرگ تری جلوگیری می کنید و همان موردی که خودتان دیدید و می خواهید را کرایه کرده اید.

قطع به یقین شما با وقت بیشتر، فراغت بال، آسودگی خاطر و عدم خستگی تصمیم معقولانه تری می گیرید.