وسایل مورد نیاز

اصولاً وسایلی که اشخاص همراه خود به وین می آورند با سلیقه فرد رابطه مستفیم دارد، بعضی از افراد پوشاک، بعضی دیگر ظروف، برخی نیز موّاد خوراکی و در مواردی مثلاً به دلیل سرد بودن هوا برخی همراه داشتن پتو را به سایر وسایل ترجیح میدهند.

ولی از نظر بنده پرداخت هزینه اضافه بار برای هر یک از این وسایل (به جز پتو، به دلیل اینکه ممکن است تهیه آن در روزهای اولیه ورودتان به وین مشکل باشد) غیرضروری بوده و تمامی آنها در وین با قیمت های معقول موجود است.

ضمناً دوستان مطلع باشید که به دلیل بالا بودن مخارج زندگی در وین مخصوصاً اجاره مسکن و مدّت زمان سفرتان، به پولی که قرار است سازمان Hias به شما بدهد اکتفا نکنید و حتماً پول (ترجیحاً یورو به دلیل اینکه میتوانید پول خود را در بانک نگهداری کنید، داشتن حساب به دلار در وین هزینه دار است) همراه خود بیاورید.

بهتر است وسایلی که در زیر آمده اند را همراه خود بیاورید:

الف) چند سکه 1 یا 2 یورویی – در ابتدای ورود به فرودگاه اتریش برای اینکه چرخ دستی برای حمل چمدانهای خود بگیرید به سکه 1 یا 2 یورویی یا حتی 50 سنتی احتیاج دارید که سکه را در محل تعیین شده قرار می‌دهید و یک چرخ دستی آزاد می‌شود و پس از استفاده و قرار دادن آن در محل مخصوص، سکه خود را پس می‌گیرید. (نکته: میتوانید از سکه های 100 تومانی نیز استفاده نمایید. این موضوع برای تمامی چرخ دستیهای فروشگاه های اینجا نیز صدق می کند.)

ب) گوشی موبایل – در زمان اقامت در اتریش چون اکثر خانه‌هایی که اجاره می‌کنید دارای تلفن ثابت نیستند برای ارتباط نیاز به یک تلفن همراه دارید. علاوه بر آن در زمان معرفی خود به سازمان Hias باید یک شماره تماس به سازمان اعلام کنید. اکثر موبایل هایی که در ایران هستند اینجا قابل استفاده هستند. (در ضمن پریزها و برق اتریش 220 ولت و مانند ایران است و تمامی وسایل برقی شما در اتریش کار خواهند کرد) 

ج) دارو – سعی کنید حتماً دارو های مصرفی تان را برای حداقل 6 ماه با خود بیاورید. اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید یا فکر می‌کنید که در این سفر به دارویی نیاز پیدا خواهید کرد حتما آن را با خود بیاورید. در کشور اتریش بدون نسخه پزشک دارو به فروش نمی‌رسد و هزینه‌های پزشکی معمولاً بالا است.

اگر در فصل پاییز و زمستان به وین می آیید، حتما قرص هایی جهت سرماخودگی مانند: سرماخوردگی (کودکان و بزرگسال)، استامینوفن، شربت سینه، آنتی بیوتیک و … همراه خود بیاورید چون به احتمال زیاد سرما خواهید خورد.

داروخانه ها در اتریش با آرم مخصوصی و کلمه APOTHEKE مشخص شده است که در عکس زیر هم مشخص شده است.

د) وسایل سرگرمی – با توجه به مدتی که در اینجا سپری خواهید کرد، بخصوص در اوایل سفر و فصل سرما چون بیرون رفتن از خانه همیشه ممکن نیست گاه نیاز به یک سرگرمی پیدا می‌کنید مخصوصا کودکان. بنابراین وسایل سرگرمی مانند کتاب، شطرنج، تخته نرد، فیلم و امثال اینها را با خود داشته باشید. (همچنین با توجه به فراگیر شدن کامپیوتر و اینترنت داشتن لپ تاپ یا تبلت خالی از لطف نخواهد بود)

ه) پتو – در فصل سرما هوای اتریش سرد است به همین خاطر به پتو احتیاج پیدا خواهید کرد، ممکن است خانه‌ای که اجاره می‌کنید پتو داشته باشید و شاید هم تعداد آن برای خانواده شما کافی نباشد. قیمت پتو در اتریش از 10 یورو شروع میشود ولی ممکن است در روزهای اول دسترسی به فروشگاه نداشته باشید. پتوهای مسافرتی خیلی کارآمد هستند.

و) بشقاب، لیوان، قاشق، چنگال، چاقو، رنده و قابلمه – اینگونه وسایل معمولاً در خانه های اینجا پیدا میشوند ولی معمولاً کهنه بوده و دارای کیفیت خوبی نیستند. (اگر خانواده هستید و به غذای خانگی علاقه مند، حداقل یک قابلمه همراه خود داشته باشید)

در وین چندین سوپر مارکت ایرانی وجود دارد ولی اکثر اجناس به دلیل هزینه واردات و گمرگ قیمت بالایی دارند. برخی از این اقلام را می توان از مغازه های ترک یا افغان پیدا کرد که طبیعتاً برای خرید آنها باید زبان هم بلد بود.

اقلام غذایی و وسایل خوراکی به سلیقه و ذائقه شخص بستگی دارد ولی اکثر آنها در وین موجود و با قیمت های مناسب در دسترس می باشند. بهتر است برای 2 یا 3 روز اول تا یاد بگیرید خرید کنید با خود کنسرو بیاورید. به خصوص اگر پرواز شما روز شنبه انجام می شود. چون در روزهای یکشنبه 99% فروشگاه ها تعطیل می باشند. ولی نگران نباشید اگر موفق به انجام این کار نشدید، رستوران ها و فست فود ها باز هستند.

همراه داشتن پوشاک بسیار سلیقه ای است، ولی در کل بهتر است که لباس های خیلی خوبتان را همراهتان بیاورید و در فصل سرما حتماً لباس گرم همراه داشته باشید. اما اگر می خواهید به خاطر لباس اضافه بار بدهید، توصیه می شود که این کار را نکنید، در برخی از فروشگاه های وین می توانید لباس هایی با کیفیت معقول و قیمت مناسب تهیه کنید.